Pisałem wcześniej o Rory’s Story Cubes i jako okazjonalny nauczyciel angielskiego jestem ich wielkim fanem. Zestawów podstawowych po 9 kostek mam 8 – Podstawkę, Akcje, Podróże, Fantazje, Sekrety, Przyroda, Batman i Looney Tunes… i to nie jest moje ostatnie słowo.

To świetne narzędzie dla korepetycji czy pracy w klasie. Pomogą uczniom w inspiracji przy układaniu zdań (w określonych formach gramatycznych), opowiadaniu historii, przy rozgrzewkach. To też niezła inspiracja dla opowiadania historii, można je wykorzystać na sesji RPG. Nic więc dziwnego, że byłem zaciekawiony powstającym Story Cubes RPG.

Czym jest Story Cubes?

Projekt Story Cubes RPG w końcu przybrał formę gry planszowej “Untold: Adventures Await”. Trudno mówić tu o klasycznej planszówce, to bardziej uproszczona gra fabularna – nadal jednak bardzo fajna.

Gra wykorzystuje podstawowy zestaw kostek Story Cubes (dołączony w pudełku), ale oczywiście można wykorzystać dowolne zestawy (w pewnym sensie tworzą nam “setting”). Do tego wykorzystywane są też karty. Po pierwsze, są to duże kartonowe karty Aktów. Untold trzyma się znanego schematu dramatycznego – Zagrożenie (akt pierwszy, gdy bohaterowie włączają się do akcji), Intryga (jaki jest pozorny plan?), Konfrontacja (przeciwnik zagraża już samym bohaterom), Odkrycie (prawdziwy plan przeciwników) i Rozwiązanie (ostateczna walka).

Jak się w to gra?

W każdym akcie przy pomocy kostek losujemy miejsce, tożsamość przeciwnika lub jego złowrogie plany. Tutaj jest miejsce na interpretację ikon – gwiazda może oznaczać astronoma, kosmitów, Krzysztofa Ibisza, ninja, Świętego Mikołaja… zależnie od settingu, bohaterów. Kostki osadzamy w specjalnych otworach i nie możemy ich póżniej wykorzystać… na ogół. Gdy wiemy już kto jest naszym przeciwnikiem i gdzie rozpoczyna się przygoda, można ustalić tożsamość bohaterów (wybieramy przedmioty i umiejętności, możemy rzucić kostkami, by się zainspirować).

pic3887303Bohaterowie mogą podejmować akcje lub zadawać pytania. Akcje wymagają zadania pytania tak/nie (“Czy uda mi się uciec przed Krzysztofem Ibiszem?) pociągnięcia karty (karty mają kolor oznaczający TAK, TAK I… aż do Nie, I., znane z impro czy FU/OHET). Z reguły “i/ale” oznaczają też konieczność pociągnięcia karty reakcji – z miną, którą interpretujesz jako reakcję innych osób. Pytania są otwarte (“Kogo atakuje Krzysztof Ibisz?”) i wymagają rzutu istniejącymi kostkami. W akcie drugim i czwartym gdy poznajemy plan wroga nie możemy w ogóle podejmować akcji, a liczba pytań zmniejsza się z aktu na akt.

W każdym kolejnym akcie miejsce może się zmienić, pojawiają się nowi przeciwnicy i odkrywamy zwroty akcji i zmiany planu. Czasem możemy przenieść kostkę z poprzedniej karty (przeciwnik może powrócić w następnym akcie). W ostatnim akcie mamy dwa konflikty, i nie możemy już zadawać pytań.

Bohaterowie mają też specjalne żetony pozwalające im na chwilę przejąć inicjatywę (tak naprawdę służy to ograniczaniu pomysłów podekscytowanych dzieci), czy odwrócić dowolną kostkę – raz lub dwa razy na odcinek.

Czy warto?

Untold to świetna gra w opowiadanie historii. Nadaje strukturę luźnym kostkom Story Cubes, ucząc zwłaszcza dzieci zasad tworzenia fabuły. Nie musisz zmagać się z matematyką czy strategicznymi decyzjami właściwymi “dorosłym” RPG, i możesz wykorzystać swoje kostki Story Cubes. W każdym odcinku mogą pojawić się nowe wątki, można też wracać do starych postaci – tworzymy emocjonujące seriale!

Choć gra jest świetna dla rodziców z dziećmi, to dorośli mogą też dobrze się przy niej bawić – jest to fajne ćwiczenie do tworzenia inspiracji czy pisania historii.

Zamieszczone w RPG

3 uwagi do wpisu “Untold – Adventures Await – Story Cubes RPG

  1. Rozumiem, że każdy akt jest z grubsza niezależny i mogą się one ułożyć w serial? Plus są zasady, które w kolejnych aktach utrudniają (?) rozgrywkę?
    W każdym razie wygląda to na ciekawe wykorzystanie story cubes jako gry fabularnej/narracyjnej. Można po prostu postawić na stole i nawet nie-RPGowi znajomi mogą się zainteresować.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s