Recki ani opinii nie napiszę, bo pisać nie mogę, jako że udało mi się maczać palce w napisaniu podręcznika – więc kilka kwestii, które zauważyłem po drugim przejrzeniu pdfa.

Pozytywy:

Pożyteczna wysoka technika – dostępny Sprzęg umożliwia korzystanie z VR w trakcie rozgrywki.
Fajny system tworzenia ras.
Sympatyczne zawady i przewagi.
Tarcze energetyczne, statki kosmiczne.

Nemezis samo w sobie jest więc niezłym „toolkitem” do gry SF (tak jak Thrilling Tales będzie podstawką ogólno pulpową). W gruncie rzeczy sporo tekstu jest zaczerpniętego z SF toolkit. To może irytować – „ale ja nie chcę Nemezis, chcę gwiezdnych wojen”.

Świetne ilustracje doskonale przekazują klimaty poszczególnych lokacji. Niektóre (zwłaszcza te z innych podręczników) są wyjęte nieco z dupy, ale polskie są z reguły w porządku.

Lokacje są przedstawione na zasadzie „tu możesz prowadzić takie przygody” niż „tyle mieszkańców, taki władca,” albo „tu się czai smok, a tu książę się buntuje”. Dość pośrednie rozwiązanie, tym bardziej że wolę ten ostatni model, ale lepszy niż wymienianie PKB i nazwisk władców.

Negatywy:
Brak tego czegoś, czynnika ‘łał’, nie ma wyjątkowości której zazdroszczę. Wszystko już gdzieś widzieliśmy. Niby jest Horda, niby są mroczne kulty, ale IMO na moich sesjach dodawać będą po prostu egzotyki spaceoperowym czy cyberpunkowym motywom. Tak naprawdę nie wiem, jak mam grać w Nemezis.

Chyba celowo nieczytelna tabelka sprzętu.

Zasady psioniki wydają się nieco skomplikowane – zamiast Brawury i Grywalności MG jest obciążony pilnowaniem psionicznego tła. Za to kilka nowych mocy jest bardzo fajnych.

Brak kampanii splotów – co dziwi, tym bardziej że można by napisać jedną, oplatającą trzy planety i kończącą się zniszczeniem mroku przynajmniej w tym układzie.

Zamieszczone w RPG

Jedna uwaga do wpisu “Nemezis – pierwsze wrażenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s