No, ale się porobiło. To na dobrą sprawę ostatnia część cyklu (jak muza da radę, to będzie jakieś podsumowanie). Dziś przyjrzymy się krótko postaciom trzecioplanowym, które może i zadebiutowały w kanonie,  (albo są niemal kanoniczne jak Dziobas czy Ludwig von Drake), ale są często tłem czy dekoracją. Nie oznacza to, że nie są ważne – w tej kategorii umieszczam Złotkę O’Gilt, miłość Sknerusa czy sąsiada Jonesa, którzy są niezwykle ważni – ale trudno jest wyobrazić sobie historyjkę skupioną na tych postaciach.

Może trochę bezzasadnie (bo o Złotce czy o Korneliuszu Kwaczaku można pisać dość długo), ale skracam opisy do niezbędnego minimum. Po szczegóły najlepiej sięgnąć do „Życia i Czasów Sknerusa McKwacza”, wznowienie których ma wyjść niedługo.

Maluch

Pies Donalda. Zdziwieni? We wczesnych komiksach Ala Tagliaferro Donald miał psa – wielkiego Bernardyna, imieniem Bolivar. We wczesnych komiksach Barksa pies też się pojawia, a potem znika, pozostawiając po sobie szczeniaka Behemotha. Potem i szczeniak znika z kaczych komiksów. Jako że Donald jest cholernie popularny w Ameryce Południowej, psu zmieniono też imię na Bornsworthy.

SW: Statystyki psa, ale Rozmiar 0 i Wytrzymałość 5.

Matylda Stempel/Panna Dziab/Emily Quackfaster/Miss Typefast

Szparka sekretarka Sknerusa. Umęczona życiem, naprawdę niską pensją, atakami czarownic i bandziorów na skarbiec, ale mimo wszystko skuteczna i dobrze działająca. Przeważnie jest przedstawiana jako starsza kaczka z kokiem, ale w niektórych komiksach jest młodsza i wyższa.

SW: Statystyki niewinnego przechodnia (str. 166), ale Spryt k8, Wiedza (administracja) k8, i zawady Biedak i Lojalny.

Sąsiad Jones

Sąsiad Jones (imię nieznane, prawdopodobnie Jones; chociaż w niektórych polskich komiksach na jego skrzynce pocztowej stało Mr Sąsiad – padłem jak to przeczytałem 🙂 to sąsiad Donalda prowadzący z nim cichą wojnę. Nienawidzą się wzajemnie z Donaldem i cały czas z sobą konkurują. Jones jest agresywny, podstępny i brutalny – rywalizacja jest więc wyrównana. Naprawdę; jeśli Donald wygra to dzięki Daisy lub siostrzeńcom. Historyjki z Jonesem mają za zadanie nauczyć dzieci że agresja nie popłaca.

SW: Duch k6, Siła k8, Spryt k8, Wigor k8, Zręczność k6

Tempo 6, Obrona 6, Wytrzymałość 7

Umiejętności: Hazard k8, Odwaga k8, Prowadzenie k8, Przekonywanie k10, Reperowanie k8, Rzucanie k6, Skradanie k6, Spostrzegawczość k6, Walka k8, Wspinaczka k6, Wyśmiewanie k6, Zastraszanie k8.

Zawady: Arogancki, Uparciuch, Wredny, Wróg (Donald).

Przewagi: Krzepki, Szczęściarz, Zamaszyste cięcie

Złotka O’Gilt

Pierwsza miłość Sknerusa, wymyślona przez Barksa, rozwinięta przez Dona Rosę. Twarda i zimna, ale piękna jak Yukon. Naprawdę, dokładne opisanie losów Złotki i Sknerusa mija się z celem, załóżmy więc, że sięgniecie po „Życie i Czasy Sknerusa McKwacza”, a najlepiej po komiks „Więzień Doliny Białej Śmierci”.

SW: Młoda Złotka ma statystyki Femme Fatale ze strony 166. ale Wigor k8, Odwagę k6, Hazard k8, Walkę i Strzelanie k6, Przetrwanie i Tropienie k6. Dodaj więc 1 do Obrony i Wytrzymałości. Starsza jej wersja ma Wigor k6, i nie jest Śliczna (ale pewnie jest jeszcze Ładna), i może mieć zawadę Ramol.

Kwarella „Klara” Dziobak

Smutny jest los byłej gwiazdy, zmuszonej do statystowania. Clara Cluck była jedną z pierwszoplanowych postaci w kreskówkach Disneya w latach 30. Diva operowa, której przeszkadzał Donald dziś występuje w roli drugoplanowej, jako przyjaciółka Daisy (i czasem Minnie). Niektórzy autorzy dają jej nieco większe role (np. w jednym niekanonicznym komiksie zakochała się w Panchito, przyjacielu Donalda z Meksyku), ale w gruncie rzeczy ogranicza się do wysłuchiwania plotek o Donaldzie. Trochę zaniedbana postać, i z chęcią zobaczyłbym ją w roli pomocniczki Daisy. Chyba jedyna postać w komiksach, która chodzi po mieście nago 😉

SW: Jeśli statystyki będą ci potrzebne, użyj Niewinnego Przechodnia.

Harpagon

Harpagon to lokaj Sknerusa. Osobiście bardzo lubię włoską wersję tej postaci. W zasadzie jest ona niekanoniczna, ale już w swojej debiutanckiej historyjce Sknerus miał lokaja (głównie po to, by mieć do kogo mówić), więc hej, warto wspomnieć i o nim. O ile panna Dziab jest umordowana, to Harpagon spełnia swoje obowiązki z radością. We włoskich komiksach jest zaprzyjaźniony ze swoim szefem.

SW: Niewinny przechodzień, naturalnie. Ale Spryt k8, i Wiedza (finanse) na k6 poza Wiedzą (savoir-vivre) k8.

I kilka postaci niekanonicznych, o których warto wspomnieć:

 • Lizoos – asystent Kwakerfellera, odpowiednik Donalda/Harpagona.
 • Kaczencja Pazur – zakochana w Sknerusie bizneswoman. Pracuje z nią często Jubal Pompa, głupkowaty biznesmen.
 • Kwacjusz McLump – przyrodni brat (nie! niemożliwe. dlatego niekanoniczny) Sknerusa, „z zawodu bezrobotny”, bezdomny i złośliwy żul.
 • Tachion Komet – małpokształtny kosmiczny bandyta pragnący ukraść skarbiec Sknerusa
 • Emil Orzeł – rywal Diodaka, złodziej wynalazków.
 • Kuper Bogarto – kaczogrodzki detektyw, nieudacznik, czasem szef Dziobasa
 • Kwak O’kej – kosmita pragnący odszukać swój statek, który zmniejszył się do rozmiarów monety.
 • Kaczuś – kosmita mogący wydmuchiwać dziwne bąble z gumy balonowej; obaj kaczkokształtni.

3 uwagi do wpisu “Kaczki z Kaczogrodu – część XIII – herosi trzeciego planu

 1. „W zasadzie jest ona niekanoniczna”

  Aczkolwiek Harpagon pojawia się w ostatnim rozdziale Życia i czasów. Przynajmniej w polskiej wersji posiadał imię Harpagon (str 211), tyle, że Sknerus zapowiadał go zwolnić (wraz ze sprzedażą rezydencji – str 223), więc albo coś zostało niedopowiedziane, albo wykpili się polscy tłumacze, albo nastąpiła niezgoda między Donem a Włochami. : )

 2. Sknerus miał lokaja w Barksowskich historyjkach, ale Harpagon jako postać o takim wyglądzie i usposobieniu jest na pewno włoska. Więc tutaj zawinili tłumacze pewnie 🙂

 3. k… super artykuł. Do sąsiada Jonesa dodałabym, iż w Gigantach jest wąsaty, no i nosi melonik. W jednym z komiksów pojawił się również sąsiad Smith, z którym Donald toczył wojnę, co skończyło się spaleniem obu domów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s