Regularne updejt, oł nołs! Czołem kaczkofani! Witam ponownie, i zapraszam do naszego teatrzyku. Dziś szybko przyjrzymy się dwóm podobnym postaciom, rywalom Sknerusa: Granitowi Forsantowi i Johnowi Kwakerfellerowi.

Nie należy ich ze sobą mylić – co kiedyś zdarzało się w Kaczorze Donaldzie. Granit Forsant (świetne tłumaczenie – choć nie lubię Kaczych Opowieści, trzeba tu pochwalić. ‚Granit’ nie tylko się bardzo dobrze kojarzy, nie tylko ładnie lipsynchuje się pod ‚Flintheart’, ale daje też te same inicjały!) jest drugim najbogatszym kaczorem świata i pochodzi z Południowej Afryki. Tak zresztą nazywał się komiks, w którym zadebiutował Flintheart Glomgold – The second richest duck in the world. Okazało się tam, że Sknerus jest bogatszy od Forsanta o… 2 cale sznurka. W kreskówce zrobiono z niego Szkota, bo wyprodukowano ją pod koniec lat 80., a wiadomo co się wtedy działo w RPA. Ech, Disney i przesłanie postępu… Nigdzie wprost nie widać by Forsant był rasistą; jednak jest wrednym kaczkisynem tak czy siak.

Kwakerfeller jest kanonicznie numerem trzecim, i drugim najbogatszym w Kaczogrodzie. Jest Anglikiem, młodszym od Sknerusa, i nieco łagodniejszym od bezwzględnego Forsanta. Włosi i Brazylijczycy zapominają czasem jednak o istnieniu Forsanta, uważając Kwakerfellera za głównego rywala Sknerusa – choć Kwakerfeller pojawia się tylko raz w kanonie. Pojęcia nie mam dlaczego – no, może dlatego że Kwakerfeller też mieszka w Kaczogrodzie. Kwakerfeller wydaje się być też „miękki” – jest bardziej rywalem w interesach niż aktywnym wrogiem.

Zresztą, w pewnym sensie i Kwakerfeller, i Granit Forsant są wymienni. Są dwie podstawowe różnice między nimi dwoma i Sknerusem – po pierwsze: Sknerus do majątku doszedł uczciwie, Forsant kradł i oszukiwał, zaś Kwakerfeller po prostu go odziedziczył. Po drugie – Sknerus ma rodzinę i przyjaciół. To ważna różnica, stanowiąca o wyższości naszego bohatera. Gdy w supermegaepickim ataku na skarbiec Sknerusa Forsant sprzymierzył się z Magiką i Braćmi Be, szybko sojusz rozleciał się jak nadużywana metafora.

W gruncie rzeczy jednak obaj rywale spełniają podobną rolę: dają Sknerusowi przeciwnika, który jest przeciwieństwem. Jak wspomniałem wcześniej, Bracia Be to bardziej kłopot (choć są czasem zadziwiająco efektywni), Magika jest kompletnie odmienna – Granit Forsant to ktoś, kim Sknerus mógłby się stać.

I to tyle. O ile na temat Magiki można się rozpisywać, bo jest egzotyczna i odmienna, o tyle trudno powiedzieć coś nowego na temat rywali Sknerusa; w rywalizacji (np w wyścigu po skarb) z reguły uwaga czytelników skupia się na bohaterach, którym życie utrudnia przebiegły złoczyńca. Mają jedną prostą motywację – chciwość lub zazdrość.

O ich życiorysach też nie warto pisać długo: po szczegóły zapraszam do Życia i Czasów Sknerusa McKwacza…

Zatem przejdźmy do statystyk. Obaj korzystają w zasadzie z tego samego profilu, choć Kwakerfeller jest słabszy i nieco milszy od Forsanta. Statystyki młodszego biznesmena podaję więc w nawiasach.

Duch k8, Siła k6, Spryt k10, Wigor k8 (k6), Zręczność k6,

Charyzma -4 (+2) Obrona 7 (4) Wytrzymałość 7 (5)

Umiejętności: Prowadzenie k6, Walka k10 (k4), Odwaga k8 (k6), Leczenie k4 (-), Zastraszanie k6+2, Wyszukiwanie k10 (k10+2), Wiedza (geografia) k1o+2, Wiedza (finanse) k12+2, Spostrzegawczość k8,  Reperowanie k6, Jeździectwo k6 (-), Strzelanie k10 (k8), Wypytywanie k8 (k8+2), Przetrwanie k10 (k6), Pływanie k6, Wyśmiewanie k8+2, Rzucanie k8, Tropienie k4 (-), (Przekonywanie k8).

Zawady:

Wróg: Sknerus, Chciwy (poważna), Arogancki, Mściwy, Uparciuch (zastanawiające jak to jest rozpowszechnione),

Granit Forsant ma zawady Odszczepieniec i Wredny  zaś Kwakerfeller – Pacyfista (drobna) i Dziwactwo – zawsze zakłada się, że zje kapelusz (to niekanoniczne, ale kogoto?), oraz awersję do pracy fizycznej.

Przewagi:

Obaj są obrzydliwie bogaci – Forsant jednak jest tak skąpy jak Sknerus, za to Kwakerfeller nie ma oporów przed wydawaniem pieniędzy. Obaj są też Charakterni i mają przewagę Uczony (geografia i finanse). Jednak ich bardzo odmienne życiorysy w odmienny sposób ukształtowały ich przewagi:

Forsant: Twardziel, Nerwy ze stali. Kwakerfeller: Charyzmatyczny, Badacz.

Ekwipunek: Wszystko, co sobie zamarzą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s