Czołem, kaczkofani! Dziś niby miało być o rywalach Sknerusa, czyli o Granicie Forsancie i Kwakerfellerze, ale zdecydowałem się na opisanie siostrzeńców, choćby z tego powodu, że łatwiej jest ocenić ich możliwości. Jeśli chodzi o cały kaczy kanon, to chyba HDZ pojawiają się w największej liczbie komiksów. Miałem opisać też Młodych Skautów, ale doszedłem do wniosku, że to zbyt duży temat i zasługuje na osobną notkę.

Kiedyś pokutowało – do dzisiaj chyba jest obecne – przekonanie, że jeśli powieść, film, czy gra jest dla dzieci, to głównym bohaterem ma być dziecko, jeśli dla dziewcząt – to dziewczyna. Przekonałem się, że jedne z najlepszych tekstów to te, które nie stosują się do tej zasady, jednak, zwłaszcza gdy przekonani o jej słuszności są wydawcy i kierownicy, trudno jest pozbyć się dzieciaków. By zwiększyć sprzedaż, superbohaterowie dostawali nastoletnich pomocników, zaś mówiące zwierzęta – siostrzeńców.

Wspominałem wcześniej, że Donald zaczynał jako dzieciak, ale szybko dorobił się domu i auta; można było na tym poprzestać, i wprowadzić jego rodziców. Zamiast tego, Donald dostał dziewczynę i siostrzeńców. Początkowo HDZ robili to, co robią zwykle dzieci w komiksach – zapewne pisanych przez strasznych przedwojennych nerdów bez dziewczyny i dzieci (np. Tagliaferro) – czyli psocić na potęgę, stając się równie paskudnymi małymi chłystkami, co Donald.

No i z pozoru tak to się ciągnęło. Warto zauważyć, że – o ile mi wiadomo – Donald jest niemal na pewno pierwszym wujkiem Disneya, i jedną z pierwszych postaci, które zastosowały motyw „ma dzieci bez seksu”.  Jednak już w najwcześniejszych historyjkach Barksa Donald nie był idealnym wujkiem. Wprost przeciwnie. Jest konfliktowy, zawsze gotów do udowodnienia swojej wyższości nad nimi. (Hej, to dorosły facet zawsze i wszędzie próbujący zdołować trzech dziesięciolatków. Najlepsze oczywiście jest to, że przeważnie siostrzeńcy wygrywali.)

Vicar - pure awesomeness

Donald z początku nie był więc dobrym ojcem dla trójki bachorów, na szczęście częściowo rehabilituje go fakt, że nie zawsze byli oni dobrymi dziećmi: jest kilka komiksów, w których siostrzeńcy uciekają z domu, demolują go czy postanawiają się nie myć.

Z czasem główną osią konfliktu pokoleń w kaczej rodzinie stała się rywalizacja. Donald, zgodnie ze swoją rolą Everymana, stawał się coraz bardziej podenerwowany, że siostrzeńcy w wielu dziedzinach są lepsi od niego, stąd też wiele historyjek poświęconych jest wyścigom, rywalizacji i tym podobnym konfliktom. Zachowano to nawet gdy charakter siostrzeńców się ustabilizował i kaczorki zmiękły dołączając do Młodych Skautów.

Jak poświadczy każdy dziesięciolatek, dzieci mogą być i czasem nawet są mądrzejsze od dorosłych. HDZ byli wyrazicielami tego poglądu, i uosabiają go. To siostrzeńcy wpadają na rozsądne pomysły, ratują Donalda z kłopotów, w które wpakował się sam, próbują doprowadzić do zgody między Donaldem a Sknerusem czy Daisy… Gdyby nie sporadyczne dziecięce zachowania, byliby trudni do zniesienia i tacy idealni. Wiedza i wykształcenie (pamiętajcie, dzieci, by zawsze chodzić do szkoły) była bardzo fajnie stosowana do nieco takich edukacyjnych wstawek.

Ta doskonałość, podsycana jeszcze przez wszechwiedzę płynącą z poradnika Młodych Skautów jest jedną z dwóch przyczyn, dla których siostrzeńcy bywają trudni do zrozumienia. Drugą jest oczywiście fakt, że są oni jedną postacią w trzech osobach. Naturalnie, troje dzieci jest lepsze niż jedno… tylko że to nie jest troje dzieci, a jedno dziecko w trzech ciałach. Nie ma absolutnie żadnych różnic między Hyziem, Dyziem a Zyziem. Nawet Kizia, Mizia i Fizia w jednej historyjce odróżniały się od siebie. Nawet Bracia Be czasami mieli własne cechy charakterystyczne (jeden lubi śliwki, inny jest kochliwy). Przecież nawet jeśli przyjrzeć się ich dialogom, to HDZ mówią zawsze jak jedna postać. Konia z rzędem temu, kto znajdzie w jakimkolwiek komiksie B/DR wypadek różnicy zdań między siostrzeńcami. To klony.

Serial ‚Kacza Paczka’ próbował nadać im oddzielne osobowości. To co mnie lekko irytuje to to, że żaden z późniejszych rysowników tego nie próbował. Don Rosa ograniczył się tylko do podkreślania że są oni kompletnie identyczni. (Jedną z pięciu najśmieszniejszych rzeczy na świecie jest komiks DR gdzie okazuje się, że Donald na skutek lat życia z identycznymi siostrzeńcami ma nadkaczy wzrok do szczegółów. Hyzio ma krzywą rzęsę, Dyzio zmarszczkę na kciuku, a Zyzio pół piega na dziobie. Hilarity Ensues.).

Skoro już jesteśmy tutaj, warto wspomnieć parę słów o Kizi, Mizi i Fizi (April, May and June). To też klony, klony klonów. Ja rozumiem że Daisy może nosić buty na wysokich obcasach, ale żeby te ośmio-dziesięciolatki? Siostrzeńcy należą do Młodych Skautów, natomiast dziewczynki najwyraźniej do Sikorek (Chickadees). Podobnie jak Daisy, dziewczyny nie wyruszają na przygody. To co mnie smuci, to to że tak mało jest interakcji pomiędzy KMF i HDZ, nawet nie mówiąc o kanonicznych historyjkach.

Pomijając klonizm, siostrzeńcy to postaci z którymi utożsamiają się czytelnicy młodsi, zaś Donald – starsi. Ciekawe, czy kiedyś będę utożsamiał się ze Sknerusem?

Savage Worlds:

Hubert (Hyzio – nosi czerwoną czapeczkę), Dionizy (w oryg. Deuteronomy – Dewey, mający niebieską czapkę), i Zygmunt (w oryg Louis – Louie – nosi zieloną) Kaczor to dzieci Delli Thelmy „Dumbelli” Kaczor, bliźniaczej siostry Donalda oraz nieznanego kaczora.

Oj, tożsamość ojca dzieciaków jest największą tajemnicą kaczego świata i lepiej się w nią nie wgłębiać. Don Rosa stwierdził, iż nieznanym ojcem Hyzia, Dyzia i Zyzia musi być brat Daisy, co wyjaśniałoby, czemu siostrzeńcy zwracają się do niej per „ciociu”. Problem jest taki jednak że KMF nazywają Gogusia wujkiem, a więc najwyraźniej takie zwroty są po prostu grzecznościowe.

W każdym razie siostrzeńcy mają ok. 10-11 lat, uczą się w podstawówce, i są dumnymi dziesięciogwiazdkowymi generałami Młodych Skautów. Często towarzyszą swoim wujkom w podróżach i są dziedzicami fortuny Sknerusa McKwacza, zawierającej więcej pieniędzy niż to możliwe.

Poniższe statystyki odzwierciedlają Hyzia Dyzia i Zyzia jako jedność. Zawsze i wszędzie traktowani są jako jedna postać, mają więc w praktyce tylko jeden test na rundę (oczywiście mogą podejmować wiele akcji, ale jak każda normalna postać). Oczywiście, działa to w drugą stronę; jeden zdany test Wspinaczki sprawia że wszyscy siostrzeńcy wejdą tam gdzie chcą. Każda odniesiona rana wyłączy z rozgrywki (jako że to kreskówka, naturalnie nikt nie ginie) jednego kaczorka. Jeśli chodzi o ich wartość Siły, to gdy wykonują coś razem, ich Siłę należy traktować jak k8.

Siła k4, Zręczność k8, Spryt k8, Duch k8, Wigor k8

Obrona 2, Wytrzymałość 5, Tempo 6.

Umiejętności: Jeździectwo k6, Leczenie k6, Odwaga k8, Przekonywanie k8, Przetrwanie k10+2, Reperowanie k4+2, Skradanie k6, Spostrzegawczość k8+2, Tropienie k8, Wspinaczka k8, Wyszukiwanie k10, Żeglowanie k8.

Zawady:

Bohaterscy, Ciekawscy, Konus. Nie mają zawady Dzieciak, bo praktycznie są lepsi od większości dorosłych w Kaczogrodzkim uniwersum.

Przewagi:

Czujny, Szczęściarz, Unik, Młody Skaut, Generał Młodych Skautów. Te dwie ostatnie przewagi opiszę przy innej okazji, ale ogólnie: Młody Skaut zapewnia podstawową wersję poradnika i +2 do testów przetrwania, Generał zapewnia reputację, +2 do testów Reperowania oraz pełną wersję poradnika.

Poradnik Młodego Skauta to generalnie księga mająca efektywną wiedzę k12+2 O WSZYSTKIM. Absolutnie wszystkim. Jeśli test zakończy się niepowodzeniem, to znaczy że źle szukałeś i możesz spróbować jeszcze raz. Jeżeli oczywiście masz czas.

Więcej o Młodych Skautach przy innej okazji. Pozdrowienia, kaczkofani.

3 uwagi do wpisu “Kaczki z Kaczogrodu – część ósma: Hyzio, Dyzio i Zyzio

  1. A nie lepiej, by Poradnik Młodego Skauta działał tak, że możesz rzucać na „Wyszukiwanie” zamiast na dowolną „Wiedzę”? Czyli że cała wiedza jest w Poradniku, ale trzeba ją jeszcze umieć odszukać.

    Pozdro

  2. Witam

    Mam na imię Patryk, jestem kaczkofanem i chciałbym wiedzieć wszystko o postaciach komiksu Kaczora Donalda.
    pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s