Bohater nie istnieje w próżni. Gdy stworzyliśmy już bohatera, potrzebuje on przeciwnika, oraz kilku bohaterów drugoplanowych, na tle których mógłby się wyróżniać. A wiadomo wszem i wobec, że nie ma lepszej motywacji nad miłość. Co za tym idzie, bohater potrzebuje partnera.

Początkowym schematem wczesnych kreskówek Disneya (i nie tylko) był motyw, w którym protagonista chce zrobić wrażenie na dziewczynie, jednak wszystko psuje zły łotr (lub rzadziej warunki natury), na którym bohater w końcu się mścił. W takich kreskówkach debiutowały właściwie wszystkie dziewczyny większości klasyków animacji; ba, nawet słynna Betty Boop zaczęła jako dziewczyna animowanego psa.

Nie inaczej było z Daisy. Daisy w odróżnieniu od wielu innych postaci z tego działu żywot swój rozpoczęła w filmie animowanym – którego jednak scenarzystą był sam mistrz Carl Barks. Wcześniej jednak Donald miał inną dziewczynę – w jednej kreskówce, dziejącej się w Meksyku, podrywa Kaczkę Donnę, będącą w zasadzie żeńską jego wersją. To jednostrzałowa postać, nie pojawiająca się już nigdzie potem (mój prywatny fanon jest taki, że w młodości Donald nieco podrywał, co wydaje się potwierdzać nieco Don Rosa).

W każdym razie, pierwotnie Daisy była, podobnie jak Minnie, tylko ‚celem’ głównego bohatera. Dość szybko stało się jasne, że z Donny – czyli z Donalda – przejęła też jego temperament. Nie jest od tego, by Donalda nie grzmotnąć parasolką. W jednym czy dwóch filmach animowanych sama stała się protagonistką – co było dość nietypowe. Tym niemniej jednak, pozostawała raczej w cieniu, choć w przeciwieństwie do wielu standardowych dziewczyn głównych bohaterów, miała przynajmniej jakieś cechy szczególne. Czasem była równie złośliwa i egocentryczna co Donald, a wszyscy przecież lubimy bohaterów – i bohaterki z wadami.

Przyjemnie byłoby napisać, że to w komiksach jej charakter rozkwitł; niestety, nadal pozostawała dodatkiem do Donalda. No, to nie jest do końca prawdą. Barks dał jej kilka dodatkowych, charakterystycznych cech charakteru, i umieścił w świecie, czyniąc ją czasem protagonistką własnego podcyklu („Z pamiętnika Daisy” – nie wszystko jednak w tym cyklu jest Barksa, i nie wszystkie historyjki Barksa o Daisy są kanoniczne).

Dodatkową cechą Daisy była jej ambicja; gdy Daisy coś się spodoba, wymaga od Donalda, albo od Gogusia tego czegoś. Posługując się na chwilę rolplejowym językiem – bardzo często rola Daisy ograniczała się do dawa… ekhm… zlecania Donaldowi questów. Inną ważną cechą była jej lekka obsesja na punkcie High-Life’u. Często wśród tych rzeczy, których Daisy chciała, były znajomości ze sławami, czy uczestniczenie w tzw. kulturze wysokiej, której oczywiście Donald nie mógł sprostać. Donald w ogóle, w przeciwieństwie do wielu innych komiksów dla dzieci, często zostawał bez dziewczyny, która udawała się na randkę z Gogusiem… a czasem nawet z kimś zupełnie innym. Oczywiście, Daisy (jak każda Standardowa Dziewczyna Bohatera) bywa chorobliwie zazdrosna; ale w przeciwieństwie do innych dziewczyn, jest tutaj hipokrytką, ostatecznie często chodzi na randki z Gogusiem…

Daisy ma 3 siostrzenice (Kizię Mizię i Fizię, – April, May, and June), będące w zasadzie żeńskimi odpowiednikami Hyzia Dyzia i Zyzia. Od czasu do czasu w komiksach pojawia się jej najlepsza przyjaciółka – Klara Kura. Jeśli chodzi o jej pozostałą rodzinę, to według Dona Rosy, możliwe jest że:

– Jej brat jest ojcem Hyzia, Dyzia i Zyzia – dlatego HDZ mówią do Daisy „ciociu”.

– Matką KMF jest kaczka Donna, która pojawiła się w komiksach. W większości komiksów Daisy nie mieszka z KMF, co nasuwa skojarzenia, że Donna wychowuje swoje córki, zaś Daisy czasem gra rolę opiekunki. Ale żadna z tych informacji nie ma oficjalnego potwierdzenia.

– Choć Donald i Daisy mają to samo nazwisko, to jednak nie są spokrewnieni, choć niektórzy uważają, że są spowinowaceni. Daisy jest jednak uważana za członka rodziny, i jest zapraszana np. na urodziny Sknerusa. Daisy ma bardzo dobre stosunki z Babcią Kaczką, i czasem wypoczywa u niej na wsi.

Niekanoniczną postacią, z którą Daisy od czasu do czasu współpracuje jest Kaczencja O’Draka, która (jako niezależna biznesłumenka) czasem pełni rolę mentora Daisy, czasem też równorzędnej partnerki.

A teraz, SW

Daisy Kaczka

Daisy jest mniej więcej w tym samym wieku, co Donald. Ogólnie, mało wiadomo o jej życiorysie, wydaje się jednak, że ma nieco więcej wykształcenia niż Donald. Pracuje trochę jako modelka, trochę jako sekretarka/asystentka. Mieszka w Kaczogrodzie całe swoje życie.

Ogólnie, Daisy nie jest ‚poszukiwaczką przygód’. Nie jest tchórzem, ale w czasach Barksa kobiety miały dość ściśle ustalone miejsce w społeczeństwie. Istnieje kilka dobrych historyjek, w których ma ona fajne pomysły, jednak na ogół nie odgrywa aktywnej roli w przygodach. Poniższe statystyki Daisy to odzwierciedlają, ponadto starają się sprawić, by była ekwiwalentem początkującej postaci.

Siła k4, Zręczność k6, Wigor k6, Spryt k6, Duch k8

Charyzma +2, Tempo 6, Obrona 2, Wytrzymałość 5

Leczenie k4, Odwaga k8, Pilotowanie k4, Przekonywanie k8, Rzucanie k6, Spostrzegawczość k6, Wiedza (kultura) k8, Prowadzenie k4, Wypytywanie k8.

Zawady:

Mściwa (drobna), Dziwactwo – maniaczka socjety i kultury, Uparciuch, Honorowa.

Przewagi:

Ładna, Koneksje (różni sławni).

Jedna uwaga do wpisu “Kaczki z Kaczogrodu – część szósta – A Duckcycle built for two

  1. Kaczencja O’Draka to inna postać – to matka Sknerusa. Kaczencja (zwana też w komiksach Bredzią) jest tą, o którą Ci zapewne chodziło.
    Cały cykl wpisów o postaciach z kaczego uniwersum jest bardzo ciekawy, czekam na kolejne odcinki!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s