Barksa uwielbiać i kochać należy za jego twórczą moc. Jest ojcem wielu postaci; nie tylko Sknerusa i Gogusia, ale też kolejnej postaci, której z komiksów udało się wyjść trochę z cienia i przebić się, głównie za pośrednictwem Kaczych Opowieści (na tę kreskówkę ponarzekam przy innej okazji).

Mowa tu oczywiście o Diodaku.

Diodak zadebiutował w historyjce Szczęście Gogusia, jednak jego kluczowym debiutem, gdzie było widać jego charakter, była historyjka The Think Box Bollix, w Polsce podobno wydana jako Nosił wilk razy kilka. W niej, Diodak wymyśla niezwykłe skrzynki, zwiększające inteligencję zwierząt, które przebiegną między nimi. Donald uznaje że to idiotyczny wynalazek, chce więc nabrać Diodaka i siostrzeńców, przebierając się za mówiącego wilka… Ale wynalazek Diodaka działa, i zadziałał też na autentycznego wilka. Hilarity Ensued. (Fani – w tym chyba nawet Don Rosa – nawet uważają, że po wszystkim Diodak użył aparatu na sobie, co wyjaśnia jego geniusz. Kolejny kawałeczek fanonu.)

Diodak z początku był postrzelonym wynalazcą, którego odkrycia miały niewiele praktycznej wartości. Z czasem jednak ewoluował w znanego i nagradzanego wynalazcę wszystkiego. To kolejny przykład, jak Barks potrafi sprawić, że postaci nabierają życia. Diodak jest też jedną z niewielu postaci w komiksach, która ma ojca, i to wymyślonego przez Barksa! W jednej z oryginalnych historyjek, Sknerus opowiada znajomym o wyścigu na rzece w swojej młodości, gdzie towarzyszył mu ojciec Diodaka, Fulton. Don Rosa oczywiście uznał to za absolutnie kanonicznie, i w młodości Sknerusa znajdziemy kilka epizodów na rzece.

Diodak jest dla Sknerusa i Donalda głównie źródłem niezwykłych wynalazków, ale uważają też go za praktycznie członka rodziny (hm… a może?). Jednym z widocznych zastosowań Diodaka jako chwytu fabularnego jest masa wehikułów czasu, jakie on wynajduje. Mimo to, pojawiło się kilka fajnych historyjek, gdzie można dostrzec dobre strony tej postaci. Na przykład Diodak znika przed konkursem wynalazców, a na jego miejsce pojawia się tajemniczy jegomość – również wynalazca, który załatwia jego sprawy. Siostrzeńcy są podejrzliwi i rozpoczynają śledztwo… a na konkursie wynalazców nowy gość zdobywa pierwszą nagrodę. Diodak wtedy wychodzi z ukrycia, i ogłasza, że ten gośc to robot, zbudowany przez Diodaka. I tak nasz kurak zdobywa zasłużenie pierwsze miejsce.

Inną fajną historyjką (acz chyba nie mieszczącą się w kanonie B/DR) jest ta, gdzie Diodak zmienia Kaczogród w miasto przyszłości. Niestety, okazuje się że mieszkańcy nie chcą pracować i tęsknią do dawnych dni, Diodak więc musi cofnąć wszystko i zacząć od początku.

No i jeszcze jest Wolframik. Wolframik rozpoczął istnienie jako element tła, coś co rozbawia czytelników na drugim planie. Potem, jak wskazuje jego angielskie imię (Helper) stał się najlepszym przyjacielem Diodaka i jego asystentem, i zaczęły powstawać (niekanoniczne) historyjki, gdzie postać ta jest pierwszoplanowa. Jest coś uroczego w więzi między nieco wyalienowanym Diodakiem, a chodzącą lampką.

Diodak w późniejszych historyjkach dorobił się rywala (Emila Orła), siostrzeńca, jak każdy bohater komiksów Disneya (Megajonek – co zabawne, jest też Młodym Skautem). Nie uznaję tych postaci za tak do końca kanoniczne. Ale może poświęćmy tu parę słów dziewczynie Diodaka. Diodak nie ma narzeczonej, choć parę razy Daisy i Donald próbowali go wyswatać – i to nie z takim głupim skutkiem. W brazylijskich komiksach Diodak ma dziewczynę, charakterem podobną nieco do Daisy – Matyldę.

Diodak jest więc roztargnionym naukowcem o złotym sercu. Niewiele wymaga od świata, ceni swoich przyjaciół, lubi wyzwania, i jest absolutnie pewnien, że może wynaleźć wszystko.

Diodak Newtoniusz

(nie do końca wiadomo, jakie jest nazwisko Diodaka w wersji polskiej – z reguły jest po prostu Diodakiem)

Diodak jest synem Fultona i wnukiem Ratcheta Gearloose’a. Urodzony w Kaczogrodzie, nie odebrał formalnego wykształcenia w młodości, choć zapewnie gdy zdobył sławę jako wynalazca otrzymał pewnie jakieś tytuły honoris causa (w Brazylii nazywają go profesorem). Pierwszym wynalazkiem Diodaka były wyżej wymienione myślące skrzynki, zaś drugim – Wolframik. Diodak po przejęciu warsztatu od swojego ojca zaczął pracować m.in. dla Sknerusa McKwacza, wydobywając jego pieniądze z olbrzymiej groty pod skarbcem (jak opisano w komiksie Dona Rosy – Gyro’s First invention).

Do wynalazków Diodaka zaliczamy kapelusze bez denka, latające spodki, wielkie roboty, statki kosmiczne, maszynki do obierania fistaszków, lewitujące hamaki, nadmuchiwane domy i wiele, wiele innych rzeczy.

Zręczność k6 Spryt k12+2, Duch k8, Siła k4, Wigor k6

Tempo 6, Obrona 2, Wytrzymałość 5

Umiejętności:

Żeglowanie k6, Prowadzenie k8, Odwaga k6, Leczenie k6, Wiedza (nauka) k12+2, Wiedza (technika) k12+2, Włamywanie k8, Pilotowanie k8, Strzelanie k6, Reperowanie k12

Niesamowita nauka k8

(tak, tylko k8. Nie wszystkie wynalazki Diodaka działają tak, jakby chciał)

Zawady:

Tępak – Diodak jest raczej roztargniony i niewiele wie o świecie poza ścianami jego warsztatu.

Ciekawski, Pacyfista (poważna).

Przewagi:

Zdolności nadnaturalne (niesamowita nauka), McGyver, Pomysłowy Dobromir, Złota Rączka, Chowaniec.

Każdy z wynalazków Diodaka ma 15 PM. Nie zawsze ma dostęp do wszystkich poniższych mocy.

Podkręcenie/przykręcenie (Skrzynia siły), Wykrycie/ukrycie magii (wykrywacz wiedźm), Oszołomienie (pistolet apsikowy), Latanie (różne latające spodki), Ochrona przed żywiołami (pancerze i kremy ochronne), Przyjaciel zwierząt (aparaty tłumaczące mowę zwierząt), Pancerz, Kret (kopiące pojazdy)… i wiele wiele innych.

Chowaniec:

Wolframik jest uważany za chowańca Diodaka – to fajny przykład na chowańca szalonego naukowca.

Zręczność k8, Spryt k10, Duch k6, Siła k4-2, Wigor k8

Tempo 3, Obrona 7, Wytrzymałość 3 Rozmiar -4.

Umiejętności: Odwaga k10, Reperowanie k10, Spostrzegawczość k10, Tropienie k6, Niesamowita nauka k10.

Przewagi: Zdolności nadnaturalne (niesamowita nauka) (10 PM).

Wolframik w zasadzie ma dostęp do takich samych mocy co Diodak.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s