W reakcji na okładkę Savage Worlds i zapowiedź Nemezis, postanowiłem i ja uchylić rąbka tajemnicy. Nagle jakby coś dodało mi kreatywności i inwencji. Oto więc cytaty z minisettingu, który już Wkrótce (TM) powinien być gotowy.

 • Posiadasz prawdopodobnie radio tranzystorowe, masz spore szanse na posiadanie pralki Frani oraz wanny. Możesz mieć magnetofon taśmowy… albo gramofon. Jeśli dość dobrze zarabiasz, możesz kupić telewizor, teraz już kolorowy, jeśli nawet przeciętnie – możesz mieć czarno-biały.
 • Jakby nie było kartek, cukier w ogóle nie byłby problemem, ostatecznie w mieście jest cukrownia i skombinować może każdy, ale reglamentacja oznacza okazyjne kontrole.
 • W czasie powstania styczniowego najmłodsi Kieraccy brali w nim udział z własnym oddziałem, za co zostali zesłani na Syberię. Ich starsza siostra, Julia Thornberg zajęła się dobroczynnością i pracą organiczną na terenie gminy, zakładając kółka rolnicze, budując łaźnię, szpital i brukując rynek. Jej działalność w dużej mierze sprawiła, że Kieratom nadano prawa miejskie w 1879.
 • Placki ziemniaczane na cztery sposoby (na ostro, słodko, w sosie grzybowym lub ogórkowym), po prostu Las Vegas.
 • Masz prawo do aresztowań podejrzanych, rewizji osobistych i egzekwowania prawa. Jako jeden z nielicznych mieszkańców miasta masz prawo do noszenia broni. Zaczynasz grę z służbową tetetką ([[staty jak Glock w podręczniku]]) i sześcioma nabojami z których MUSISZ SIĘ ROZLICZAĆ. Władza ludowa NIE ŚPI NA PIENIĄDZACH.
 • Zmień nazwę umiejętności Badania na Biurokracja. Obejmuje odtąd ona nie tylko siedzenie w bibliotekach, ale też zadawanie się z aparatem rządowym, znajomość nowomowy, czy odpowiednią dawkę obłudy w rozmowie.
 • By było szybko i brudnie, pomnóż cenę przedmiotów potrzebnych (wszelkiego rodzaju sprzęt dla poszukiwaczy przygód) w podstawce przez 100, zaś przedmiotów pierwszej potrzeby (żywność, paliwo, zwierzęta) przez 10. To cena przedmiotu w złotówkach.
 • ‘Nathir’ w języku arabskim oznacza przeciwieństwo, lecz świat Nadiru jest nam często bardzo bliski, choć nie ma tam istot ludzkich, a na niebie lśnią dwa księżyce.
 • Przyzywacze osobiście mogą rzucić jedynie cztery moce: przyzwanie, zawładnięcie, rozproszenie, wyczucie/ukrycie magii. Wszelkie pozostałe moce są dostępne jedynie wezwanym istotom. Przyzwane istoty mają 10 PP, i mogą korzystać tylko z jednej mocy na rangę przyzywacza.
 • Na południu zaś leży archipelag Nyx, gdzie każda wysepka podobno zawiera olbrzymie bogactwa. Niestety, mieszkańcy tych wysp to podli nekromanccy piraci – wampiry. Wyspy te roztropnie minęli uciekinierzy Tuame, przybywając wprost na Wybrzeże, zamieszkałe przez wojowniczych Uinn.
 • Gdy bogowie odeszli, pozostawili po sobie też źródła mocy we własnych domostwach astralnych. Niektórzy kapłani potrafili sięgać po te źródła, uzyskując olbrzymią moc, jednak wypaczała ona ich umysły i dusze. Umiejętność tę zwie się dosłownie, na pamiątkę bohatera z mitów, Sztuką Flechein, jednak na polski przełożyć ją można niemal dosłownie jako Prometeizm. To nie tylko zakazana magia, ale też bluźnierstwo i herezja. Moc jednak kusi.
 • Chodzi o trudności z pozyskiwaniem sprzętu, o to że badasz obcy świat na własną rękę w czasie wolnym, i im więcej czasu stoisz w kolejce, tym mniej masz go na walkę z potworami.

Tak. Wszystkie są z jednego settingu. Tak, Savage Worlds. Tak, wspominałem już o tym wcześniej na tym blogasku.

Mam nadzieję, że będzie kampania Plot Points: co najmniej 10 miniscenariuszy, w których gracze zapobiegną straszliwej wojnie i naturalnie OCALĄ ŚWIAT. Planuję kilkanaście stron opisu świata, drugie tyle mechaniki, i kilkadziesiąt na przygody.

Ilustracje będą – jeśli zrobię to na licencji fanowskiej, to na licencji Creative Commons. Dorzucę też trochę własnych zdjęć. Chciałbym, aby jakiś tydzień po polskiej edycji Savage Worlds gracz mógł już ściągnąć kampanię i grać.

Jedna uwaga do wpisu “Supertajny prewju

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s