Jeśli chodzi o najważniejsze reguły to jest nią jedna:carnival

Nie bądź głupią świnią i daj innym żyć.

Do reguły tej, oczywiście stosujemy się nie tylko w grach, ale w życiu codziennym (mam nadzieję). Gra fabularna jednak to chwila rozrywki. Moment eskapizmu, gdzie przez chwilę możemy pobyć kimś innym i wyżyć się za nasze niepowodzenia w życiu codziennym.

Innymi słowy Jasiu może mówić że to nie on jest świnią tylko jego postać jest Chaotycznie Zła (czyli jest świnią). W praktyce nie ma to znaczenia albowiem jesteś świnią tworząc wredną postać. Ba, wszyscy czasem lubimy pograć grupą bandytów na gościńcach czy wrednych piratów: ale bandyci i piraci muszą wtedy tworzyć zgraną załogę czy gang. Nie graj przeciwko innym graczom: zwłaszcza jeśli jesteś MG.

Precyzując: to gra zespołowa, zależna od wielu czynników. Dobra, fajna chwila relaksu jest bezwartościowa jeśli relaksujemy się czyimś kosztem. Nie utrudniaj zabawy innym graczom. Jeśli to do ciebie MG zwraca się najczęściej, może warto przyhamować i dać innym kolegom szansę na wypowiedzenie się? Nie zabieraj czasu antenowego innym graczom. MG musi pilnować, by ci bardziej wygadani gracze nie przyćmili tych cichszych, a sam powinien dawać inicjatywę graczom.

Staraj się być słowny i uczciwy, nie kantuj (za bardzo) przy rzucaniu kostkami. Ba, tyczy się to nawet tworzenia postaci. Jeśli chcesz zrobić postać typu Pun-Puna czy innego Sama Haighta, to też jest bycie samolubnym chamem. Działa to też w drugą stronę: w D&D na przykład nie gra się architektami czy malarzami. Jasne, takie postaci są zgodne z regułami, ale najpierw warto obgadać jak będą wyglądały sesje.

Nie spóźniaj się na sesje, jeśli masz w ogóle nie być, postaraj się zapowiedzieć to kilka dni przed (wszyscy mamy jakieś plany). Nie pal przy stoliku. Ba, jeśli masz jakieś kadzidełka, muzykę na sesję – najpierw uzgodnij ich użycie z graczami. To samo tyczy się świeczek czy nawet przekąsek – uzgodnij je z gospodarzem (wiecie jak trudno zmyć dip serowy z obić mebli?).

Grając nie wrzeszcz, nie opowiadaj jednego dowcipu więcej niż raz (mea culpa), nie nudź. Nie nudź, nie truj, nie gadaj o tym jakie fajne combo sobie wykręcisz czy o dwustronicowej historii swojego bohatera (chyba że jest to autentycznie ciekawe – wskazówka: jeśli inni ciebie nie słuchają, to nie jest to ciekawe. Zdziwisz się, ile problemów to rozwiąże). Nie podbieraj innym na chama kostek, ołówków czy innych żetonów. Kolejna wskazówka: jeśli nikt się nie śmieje, to może nie jesteś śmieszny?

No a tak poza tym…

Jeśli wiesz, że jesteś zdolny do przestrzegania tych zasad i dziwisz się, gratulacje, jesteś przyzwoitą jednostką ludzką.

2 uwagi do wpisu “Karnawał Blogowy #5: Nie bądź świnią

  1. Za oceanem ta w sumie najwazniejsza regula w grach fabularnych (i wszystkich zajeciach, ktore angazuja wiecej niz jedna osobe) zwie sie po prostu „Don’t be a dick” 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s